Fathermother Collective
Ourobora

Fathermother Collective

Název výstavy Ourobora parafrázuje starodávný symbol hada (Ouroboros) pojídajícího svůj vlastní ocas, který představuje věčný koloběh života, propojení protikladů, vysvobození, nesmrtelnost a samozrození. Ourobora pojídá symboly a ikony skrze sebe sama. Dává nám tak nahlédnout do mnohovesmíru, jehož středem prochází matriarchální převrat a nastolení rovnováhy. Na začátku nového konce pak stojí příchod metapunku a znovuzrození androgynity.

 

Instalaci, která v sobě spojuje video, fotografii, zvuk a prostorovou intervenci, vytvořili Petra Hermanová, Teri Varhol a JonEirik Boska pod hlavičkou kolektivu Fathermother. Hermanová a Boska jsou členy skupiny Fiordmoss, se kterou na podzim roku 2017 vydali album Kingdom Come. Kromě fotografie na přebal desky Varhol například natočila videoklip pro skladbu Motherland. Výstava vytvořená pro Galerii Kaple volně navazuje na tuto spolupráci i na zmíněné album, jehož ústředními textovými motivy jsou rituály, modlitby a mezilidské vztahy. Boska při ozvučování instalace čerpá z jednotlivých vrstev alba, které nejprve podrobuje absolutní dekonstrukci a tyto fragmenty následně transformuje ve zvukový objekt odkazující k ordináriu (neproměnné části hudební mše).

 

Obě umělkyně studovaly na Fakultě výtvarných umění v Brně v Ateliéru intermedií pod vedením Václava Stratila. Petra Hermanová, původem z Valašského Meziříčí, nyní žije v Berlíně, kde se kromě hudby věnuje animacím, které prezentuje například jako projekce ke koncertům, a tvorbě videoklipů. Teri Varhol působí v Londýně a věnuje se experimentálnímu filmu, fotografii a tvorbě vizuálů pro hudební producenty. JonEirik Boska, norský bubeník a producent, má vlastní sólový projekt a vytváří zvukové realizace v rámci různých projektů, jako třeba improvizované hudební doprovody k němému filmu. Fathermother Collective funguje jako volná platforma kolem skupiny Fiordmoss pro hudebníky a výtvarné umělce, které spojuje spolupráce v rozličných konstelacích. Kolektiv vydal několik nahrávek a nepravidelně pořádá různé akce.

 

Kurátor výstavy: Leszek Wojaczek

Úvodní slovo k výstavě: Jiří Ptáček a Leszek Wojaczek


 DOPROVODNÉ PROGRAMY 

7. 2. 2018 Vernisáž výstavy za účastí autorů, úvodní slovo: Jiří Ptáček

7. 2. 2018 Hudební vystoupení Jon-Eirik Boska (Norsko).

13. 2. 2018 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy.

15. 2. 2018 Workshop pro žáky základních škol. Fotografie a video.

20. 2. 2018 Komentovaná prohlídka s výtvarným seskupení Fathermother Collective.

22. 2. 2018 Současné vizuální umění: Berlín. Prezentace, přednáška.

23. 2. 2018 Přednáška pro studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně: „Německé umělecké vysoké školy“.

1. 3. 2018 Rodinná výtvarná dílna: „Obraz a zvuk“.

8. 3. 2018 Přednáška: Výtvarné umění a koncept.

13. 3. 2018 Lektorský program: „Fakulta výtvarných umění v Brně“.

21. 3. 2018 Workshop pro studenty středních škol: Videoart.

26. 3. 2018 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy

30.3. 2018 Slavnostní dernisáž výstavy, poslední odpoledne s výstavou Fathermother Collective.

 

 

 

 

 

Termíny

  • St 7.2.2018 — Pá 30.3.2018

Místo konání

Galerie Kaple

Pořadatel

Galerie Kaple

Obrázky