galerie kaple  ::  aktuální

JIŘÍ KOVANDA

T JAKO LOGIKA
Pátek 11.4.2014 - Čtvrtek 12.6.2014
image

Jiří Kovanda (1953) patří dnes k těm českým umělcům, kterým se dostává uznání na české i zahraniční scéně. Je známý pro své objekty, instalace nebo intervence do prostoru vytvořené z nalezených materiálů, ale i performance či akce, kde reaguje na daný prostor nebo situaci a vybízí k účasti nic netušící kolemjdoucí. Je minimalista, takže své výstavy často tvoří „z toho, co je k dispozici“.

Pod vlivem konceptualismu vstupuje do světa umění v 70. letech svými performancemi ve veřejném prostoru následovanými tvorbou instalací v 80. letech, kdy sám sebe jako aktéra performancí nahradil různými materiály a objekty. Právě tyto dvě polohy mu po pádu komunistického režimu získaly mezinárodní proslulost a staly se nepostradatelnou součástí zásadních výstav a publikací mapujících a začleňujících umění bývalého východního bloku zpět do evropského a světového kontextu. Kovandovy rané akce a instalace byly zprvu přijímány jako politické umění, podobně jako vše ostatní, co v době normalizace vyčnívalo z „normálu“, v současné době byl však názor na ně korigován a byly posunuty blíže do oblasti individuální a sociální zkušenosti a minimalistického gesta.

Od počátku 80. let začíná Kovanda svoji konceptuální tvorbu omezovat podobně jako ostatní čeští konceptualisté. Ovlivněn nástupem postmoderny se zaměří na malbu. Z období 1980 – 1985 pochází množství obrazů malovaných akrylem a koláží kombinujících malbu, fotografii a písmo. V roce 1984 otevíral v pražském klubu Futurum výstavu četbou pateticko-ironického textu o své tvorbě, ve kterém se označuje za nedělního malíře, což vyjadřuje jistou míru osvobození od řehole malby i Kovandův postoj lehkého vysmívání se vysokému umění. V dalších malířských dílech uplatňoval své instalační zkušenosti vkládáním různých materiálů do obrazu.

V 90. letech se završuje autorovo eklektické období a nastupuje období instalací využívajících všedních věcí, ve kterých umělec provádí nenápadné zásahy, anebo pomocí nich vytváří instalace do galerijního prostoru.

Jiří Kovanda má značný vliv na tvorbu nejmladší generace. Tomu odpovídá i používání příměru „jako od Kovandy“ nebo „kovandovský“. Právě tohoto umělce si mladá generace zvolila za prvního oceněného umělce nad 35 let. Jedná se o iniciativu „Umělec má cenu“ založenou v roce 2007. Každoročně se udílí cena, která se jmenuje podle umělce oceněného v minulém roce. Bylo více než symbolické, že cenu v roce 2007 Kovanda předal svému dlouholetému kolegovi v umělecké i pedagogické praxi malíři Vladimíru Skreplovi. Edith Jeřábková, Pavel Humhal 

 

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek

Úvodni slovo: Leszek Wojaczek

 Fotogalerie

« Zpětrss

galerie.pngpřipravujeme v Kapli

Středa 10.4. - Pátek 7.6.
titulní obrázek akce WOJCIECH ŁAWNICKI

Více

rss

galerie.pngpřipravujeme v Sýpce

Středa 24.4. - Pátek 14.6.
titulní obrázek akce ZUŠ AR - Kuráž

Více

telephone_yellow3.pngkontakt

 

Galerie Kaple

Galerie Sýpka

 

Galerie Kaple, Galerie Sýpka

Kurátor

PaedDr. Leszek Wojaczek

 

Galeristka

Bc. Pavlína Čáňová

Tel: +420 774 063 305

 

MgA. Vlasta Červenková

 

E-mail: galerie@kzvalmez.cz 

 

Facebook Kaple

 

Facebook Sýpka

 

galerie.kaple.sypka

Více

posta.pngRegistrace novinek e-mailem

Pro pravidelné zasílání měsíčního programu KZ, vyplňte prosím Vaši e-mailovou adresu.
Více

partners_yellow22.pngpartneři

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Výstavy se uskutečňují za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Valašské Meziříčí.

Více 
 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí