galerie kaple  ::  aktuální

JAN VYTISKA

ČERNÝ SABAT
Pátek 28.9.2012 - Pátek 16.11.2012
image

Malby Jana Vytisky (1985) navazují na specifickou pop–surrealistickou linii současné české malby. Na pozadí streetartové estetiky a v kombinaci s precizní malířskou technikou jsou směsí pop kultury, aktualizované prvky venkovské mytologie, a folkloru, který se překlopil do polohy fantasy. Vymyšlené antropomorfní příšery se jakoby vynořují ze snových insitních světů starých společenství. Tajuplné surreálné příběhy však svojí estetikou připomínají současné animované pohádky pro dospělé. Objevuje se tu násilí i množství hororových scén. Předkládané výjevy zůstávají nekompromisně nereálné.

Vytiska, rodák z Rožnova pod Radhoštěm, je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí a a Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě, ateliér Nová Média (prof. Jiří Surůvka). 

Podle popisů pronásledovatelů čarodějnic, byl sabat tajným shromážděním za noci, nejlépe za úplňku. Hlavní nocí čarodějnic byla Valpuržina noc (též filipojakubská noc), noc ze 30. dubna na 1. května. Sabaty se konaly na horách, skalách nebo pustých místech. Čarodějnice se tam obvykle dopravovaly na koštěti, jiném předmětu (namazaném kouzelnou mastí) či na pomocníkovi, který jim byl dán ďáblem a který jim saje krev z čarodějného znaménka. Pomocník mohl měnit své podoby – např. v kozla, ve vlka, v černou kočku či mouchu, aby se za čarodějnicí dostal všude. Sabatu předsedal ďábel, který hostoval v podobě polokozla-poločlověka. Čarodějnice ho seznámily se svou činností, dostaly od něho další příkazy, resp. představily novou budoucí členku a udělaly s ní vstupní rituál. Vařily si v kotlíku lektvary, zpívaly a tancovaly (někdy i nahé), skákaly do ohně či přes něj, rituálně obětovaly, prováděly rouhavé úkony (plivání na hostie, šlapání na kříž) a oddávaly se smilstvu, často incestnímu. Některých sabatů se totiž účastnili i muži a děti, které tam pásly ropuchy. Tolik wikipedie.

Hříchy se podle křesťanské nauky zkoumají a odhalují především proto, aby mohly být odpuštěny. Na Vytiskových obrazech očividně chybí ten, kdo by odpouštěl, žádná oslava svátosti usmíření se nekoná. Najdeme tu oživlou mrtvolu oblečenou do lidového kroje, nebo skupinku dětských delikventů v tričkách se satanistickými motivy. Nevěřícně zírají přímo na diváka, který se tak stává nechtěným zpovědníkem. Na rozdíl od zpovědníka v kostele, by ale diváci Vytiskových obrazů neměli zapomenout na to, co vidí. Slovo evidence, se běžně používá jako označení pro soustavné vedení záznamů. Souvislost se slovem vidět, je i v češtině na první pohled zřejmá a v původním významu, se tenhle výraz používal pro popis něčeho zřejmého, něčeho co můžeme vidět na vlastní oči. Evidence není jenom obyčejný záznam, je to zároveň i jistý druh očitého svědectví. Kromě rozměrných obrazů, se Vytiska v poslední době věnuje taky kresbám. Postupně vzniká rozsáhlá evidence metalových fans, mutantů, zombie a jim podobných autsajdrů. Drobné portréty připomínají screentesty - kamerové zkoušky pro neexistující film - sociální dokudrama z prostředí okraje společnosti.

Černé rámečky, ve kterých jsou kresby umístěny, mají mírně rozdílné formáty. Jejich systematické řazení, působí jako nesmyslná snaha docílit pravidelné struktury. Nicméně malé odlišnosti, vedou ve větším celku k nepřehlédnutelným rozdílům. Víme, že statistika souvisí s pravděpodobností. Pravděpodobnost, že někdy potkáme postavy z Vytiskových kreseb, je celkem mizivá. Jenže statistika je nepřesná a většinou stírá rozdíly ve prospěch celku. Přesná evidence nemá se statistikou nic společného. Vytiska pečlivě eviduje zcela nepravděpodobné bytosti a dělá tak z diváka očitého svědka jejich pravděpodobné existence.

 

Jiří Havlíček

 

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek

Úvodní slovo Leszek Wojaczek

 

 Fotogalerie

« Zpětrss

galerie.pngpřipravujeme v Kapli

Středa 10.4. - Pátek 7.6.
titulní obrázek akce WOJCIECH ŁAWNICKI

Více

rss

galerie.pngpřipravujeme v Sýpce

Středa 24.4. - Pátek 14.6.
titulní obrázek akce ZUŠ AR - Kuráž

Více

telephone_yellow3.pngkontakt

 

Galerie Kaple

Galerie Sýpka

 

Galerie Kaple, Galerie Sýpka

Kurátor

PaedDr. Leszek Wojaczek

 

Galeristka

Bc. Pavlína Čáňová

Tel: +420 774 063 305

 

MgA. Vlasta Červenková

 

E-mail: galerie@kzvalmez.cz 

 

Facebook Kaple

 

Facebook Sýpka

 

galerie.kaple.sypka

Více

posta.pngRegistrace novinek e-mailem

Pro pravidelné zasílání měsíčního programu KZ, vyplňte prosím Vaši e-mailovou adresu.
Více

partners_yellow22.pngpartneři

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Výstavy se uskutečňují za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Valašské Meziříčí.

Více 
 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí