galerie kaple  ::  aktuální

Czech Press Photo

Čtvrtek 21.6.2018 - Čtvrtek 6.9.2018
image

Soutěž Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo, která mapuje nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů. Vznikla v roce 1995 z iniciativy fotografických publicistů Daniely Mrázkové a Vladimíra Remeše a od 21. ročníku se ředitelkou soutěže stala fotografka a galeristka Veronika Souralová, která soutěž oblékla do nového kabátu a otevřela nové centrum s výstavními prostory, archivem snímků ze soutěže i street artovou galerií.

Hlavním smyslem soutěže i výstav je umožnit veřejnosti být očitými svědky událostí uplynulého roku a umožnit publicitu tomu, co má ve zkomercializovaných médiích malou nebo žádnou šanci. Zároveň je to snaha motivovat novináře-fotografy a podporovat rozvoj samotného fotožurnalismu. Fotografie je hlubším ponorem pod povrch tématu, jelikož pracuje s velkým dobrodružstvím, zprostředkovává svědectví o životě a o problému. Dává také možnost intenzivně prožít radost, smutek, strach, hněv, znechucení i překvapení v nejvypjatějších okamžicích života lidí všech částí světa a učinit nás být součástí příčin projevů těchto citů.

Fotografie nejenže má snahu zaregistrovat fakta, ale svými city, charakterem, vzděláním a celou svou osobností vstupuje do děje, aby jej co nejvěrněji interpretovala.

Czech Press Photo podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění. Úspěch v soutěži a účast na výstavě se pro fotografy staly otázkou prestiže. Po dobu své existence je Czech Press Photo jednou z nejpopulárnějších kulturně-společenských událostí v České republice.

Hodnotí se zejména novinářská kvalita, informativnost, pohotovost, aktuálnost i estetická stránka snímků. Celkově se letos soutěžilo v deseti kategoriích, tři kategorie má video. Jednalo se o kategorii AKTUALITA, LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ, KAŽDODENNÍ ŽIVOT, SPORT, PORTRÉT, PŘÍRODA, VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, UMĚNÍ A KULTURA, PROBLÉMY DNEŠNÍ, LIFESTYLE

Nedílnou součástí výstavy jsou již třetím rokem video příspěvky, které měly letos v soutěži hned tři samostatné kategorie: AKTUALITA A REPORTÁŽ, FEATURE, INVESTIGATION.

Dále se každoročně vyhlašuje CENA UNHCR, GRANT PRAHY pražského primátora, Cena ČTK (České tiskové kanceláře), CANON JUNIOR AWARDS (cena pro mladé fotografy do 25 let), Cena PICTOART, CENA DĚTÍ, CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE (Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“), CENA DIVÁKŮ a CENA FOTONOVA.


« Zpětrss

galerie.pngpřipravujeme v Sýpce

Středa 31.1. - Pátek 6.4.
titulní obrázek akce Josef Mladějovský

Více

telephone_yellow3.pngkontakt

Galerie Kaple

Galerie Sýpka

Galerie Kaple, Galerie Sýpka

Kurátor

PaedDr. Leszek Wojaczek

 

Galeristka

Bc. Pavlína Vašíčková 

Tel: +420 774 063 305

 

MgA. Vlasta Červenková

 

E-mail: galerie@kzvalmez.cz 

 

  

Více

posta.pngRegistrace novinek e-mailem

Pro pravidelné zasílání měsíčního programu KZ, vyplňte prosím Vaši e-mailovou adresu.

Více

partners_yellow22.pngpartneři

 

 

 

 

 

 

     

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

Výstavy se uskutečňují za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Valašské Meziříčí.

Více 
 

mapa stránek © 2018, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí