galerie Sýpka  ::  aktuální

Jaromír 99

Kill-Time
Čtvrtek 24.4.2014 - Pátek 23.5.2014
image

Výstavní projekt Kill-Time prezentuje dvě aktuální polohy výtvarné tvorby Jaromíra 99. Cyklus portrétů představuje lidské tváře, do nichž jsou vepsány příběhy životů tak, jak je vnímá sám výtvarník. Objevují se zde jak autorovi nejbližší přátelé, tak obličeje dávno zemřelých lidí, jejichž zašlé podobenky lze najít na hrobech roztroušených po dramatické krajině Jesenicka. Druhou část výstavy tvoří siluety povětšinou temných výjevů, dávné stínové obrazy vypadající jako zbytky snů, které se otiskly někam hluboko do našeho podvědomí a jež se nám mnohdy nečekaně připomenou svou zlověstností. Za každou z těchto grafických prací můžeme číst zneklidňující příběh, který ovšem není dovyprávěný, nýbrž pouze nastíněný silným motivem. Autor tak divákovi nechává dostatečný prostor pro imaginaci. Východiskem je metoda siluet artu, s tím rozdílem, že tyto „kratochvilné“ papírové vystřihovánky nepracují s tradičními motivy, ale zobrazují často děsivé výjevy. Výtvarník v obou cyklech využívá estetiky komiksu a street artu, která je jeho tvorbě vlastní. Tentokrát však výsledné grafiky nevznikaly v počítači, ale pomalým a pracným prořezáváním vrstev papíru. Zvolený materiál i metoda, stejně jako jednotlivá vyobrazení, odkazují k pomíjivosti a zranitelnosti lidské existence. V tomto projektu autor volně navazuje na pro něj typickou poetiku temných Sudet, kraje z nějž pochází a do kterého se ze svého pražského exilu stále častěji vrací.

 

Jaromír Švejdík (1963) používající pseudonym Jaromír 99 se narodil v Jeseníku, vystudoval Střední odborné potravinářské učiliště a navštěvoval i lidovou školu umění. Vystřídal spoustu zaměstnání, ale nejvíce našel svůj smysl v profesi muzikanta, storyboardisty, hudebního textaře, scénáristy,  songwritera a výtvarníka.

Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem trilogie komiksu Alois Nebel a u stejnojmenného filmu působil jako spoluautor scénáře, výtvarník a tvůrce písní. Pracoval na storyboardech pro filmy SamotářiDěti Duny či Grandhotel a s americkým scénáristou Davidem Zane Mairowitzem  do komiksu adaptoval i slavný Zámek Franze Kafky a založili literárně-hudební projekt Kafka Band

Jaromír 99 je zakládajícím členem výtvarné skupiny Prague stuckists a jeho komiksová adaptace slavného románu Franze Kafky Zámek a především komiks Alois Nebel mají zřejmý mezinárodní přesah. Tím zároveň založil specificky českou komiksovou školu postavenou na kontrastním využívání černých a bílých ploch a hrubé výtvarné stylizaci. V letech 2004–2009 vycházely Švejdíkovy komiksové stripy Na trati v časopisech Reflex a Respekt. Ilustroval též nový román Olgy Tokarczuk Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých a knihu pro děti Tři maminky a tatínek.

Proslavil se hlavně v  hudební oblasti díky kapele Priessnitz , kde působí jako textař, zpěvák a skladatel. Stál u zrodu elektronického projektu Umakart a dále působí ve folkové kapele Jaromír 99 and the Bombers jehož debutové album je sountrackem ke Švejdíkovu komiksu Bomber.

 

Kurátor ýstavy: Leszek Wojaczek

Úvodní slovo: Leszek Wojaczek, Jaromír 99

Hudební program: Kratochvíle

 
Fotogalerie

« Zpětrss

galerie.pngpřipravujeme v Kapli

Středa 10.4. - Pátek 7.6.
titulní obrázek akce WOJCIECH ŁAWNICKI

Více

rss

galerie.pngpřipravujeme v Sýpce

Středa 24.4. - Pátek 14.6.
titulní obrázek akce ZUŠ AR - Kuráž

Více

telephone_yellow3.pngkontakt

 

Galerie Kaple

Galerie Sýpka

 

Galerie Kaple, Galerie Sýpka

Kurátor

PaedDr. Leszek Wojaczek

 

Galeristka

Bc. Pavlína Čáňová

Tel: +420 774 063 305

 

MgA. Vlasta Červenková

 

E-mail: galerie@kzvalmez.cz 

 

Facebook Kaple

 

Facebook Sýpka

 

galerie.kaple.sypka

Více

posta.pngRegistrace novinek e-mailem

Pro pravidelné zasílání měsíčního programu KZ, vyplňte prosím Vaši e-mailovou adresu.
Více

partners_yellow22.pngpartneři

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Výstavy se uskutečňují za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Valašské Meziříčí.

Více 
 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí