Iluzivní obrazy Vladimíra Houdka v Galerii Kaple

Houdek, Bez názvu, 2017, olej a akryl na plátně, 180x150cm, foto Martin Polak

V druhé polovině září započne v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí samostatná výstava českého umělce Vladímíra Houdka s názvem RASURA. Jedná se nejnovější cyklus pláten vytvořený speciálně pro tuto výstavu a přizpůsoben prostoru Galerie Kaple. Koncept Houdkova díla bude uveden na slavnostní vernisáží 20. záři v 18.00 hodin.

 Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Vladimír Houdek představuje jednoho z klíčových umělců nejmladší generace české výtvarné scény. Nebojí se experimentovat s klasickými prostředky malby a konfrontací s koncepty modernistických a postmodernistických obrazů vytváří nové vizuální formy. Akt malby je u něj podmíněný vzděláváním a vědomou komunikací s historicky známými díly, jež pro nás významově zůstávají otazníkem a slouží jako východiska k tvůrčí interpretaci. Ve svých tematicky ucelených cyklech využívá monumentálních nebo naopak velmi malých formátů. Malby jsou specifické jak autorovým rukopisem, tak inovativním přístupem k samotné ploše plátna, kterou mnohdy přesahují. „Snažím se okolní věci dešifrovat spíš podle vlastního citu. Určitého estetického jazyka, který jsem si za tu dobu vytvořil. Umění jsem nikdy nevnímal exaktně, což ve své podstatě ani nejde,“ vypovídá Vladimír Houdek. Na plátna nanáší hutné lesknoucí se barvy, které jsou v opozici s černobílým rastrem v pozadí. Díla s ústředním motivem kruhu vzbuzují iluzi pohybu a stylově souzní s op-artem Bridget Riley. Malby pojímá jako vrstvené odkazy k historii umění, začínají intuicí a v procesu malby a úvah teprve přecházejí do konečné racionální podoby. Inspirace k úvahám o malbě je mnohotvárná a metodická, východiska určují jak mentální, tak formální povahu autorova díla. „Lidé si myslí, že malbu lze dešifrovat lépe, protože ji mají zažitou. Domnívají se, že jsou s ní více srozuměni. Ale výklad toho, co je snazší a co není, není úplně předmětný – obraz je stejně komplikovaná záležitost jako jakékoliv jiné médium.“, dodává autor.

Vladimír Houdek (1984) se narodil se v Novém Městě na Moravě. Původně vystudoval obor aranžerství. Již od začátku studií v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy na pražské AVU se projevoval jeho mimořádný talent. V roce 2010 získal první cenu 4. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu, v témže roce byl navržen na Osobnost roku. Následně se v roce 2012 stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Žije a tvoří v Praze.

 

VLADIMÍR HOUDEK - RASURA

20. 9. – 26. 11. 2017

Vernisáž:  20. září 2017 v 18.00 hodin

 

 


Fotogalerie« Zpět


Naposled upraveno 19.12.2018 06:48:23  uživatelem cervenkova, zobrazeno: 664×
rss

galerie.pngpřipravujeme v Kapli

Středa 13.2. - Pátek 5.4.
titulní obrázek akce ONDŘEJ STRNADEL

Více

telephone_yellow3.pngkontakt

 

Galerie Kaple

Galerie Sýpka

 

Galerie Kaple, Galerie Sýpka

Kurátor

PaedDr. Leszek Wojaczek

 

Galeristka

Bc. Pavlína Čáňová

Tel: +420 774 063 305

 

MgA. Vlasta Červenková

 

E-mail: galerie@kzvalmez.cz 

 

Facebook Kaple

 

Facebook Sýpka

 

galerie.kaple.sypka

Více

posta.pngRegistrace novinek e-mailem

Pro pravidelné zasílání měsíčního programu KZ, vyplňte prosím Vaši e-mailovou adresu.
Více

partners_yellow22.pngpartneři

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

Výstavy se uskutečňují za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Valašské Meziříčí.

Více 
 

mapa stránek © 2018, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí